Kıyafete Göre Takı Seçimi

Kıyafete Göre Takı Seçimi

Kıyafete göre takı seçimi kadınlar veya erkek fark etmeksizin şıklık kazandıran detaylarıyla önemli bir estetik kriterdir. Takı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta vardır. Bu kriterlerin ilki, vücudun bir bütün halinde değerlendirilmesi ve en önemlisi giyilen kıyafetin türüdür.

Kıyafete Göre Takı Seçimi yaparken takının kıyafeti tamamlayan ve eksiklerini gideren bir süs eşyası olduğu göz önüne alınmalıdır. Bu bakımdan tek renk bir giysiyle rengarenk takı seçimi yapılamayacağı söylenebilir. Küpe, kolye, bilezik ve yüzük gibi takıların seçiminde renk ve genel çizgi uyumuna dikkat edilmelidir. Bazen seçilen bir takı, kıyafet ile uyumlu olmadığında ortaya hoş olmayan bir görüntünün çıkmasına neden olabilir.

Kıyafete Göre Takı Seçimi Kriterleri

 

Kolye, takılar arasında en öne çıkan objedir, bu yüzden seçiminde dikkatli olunmalıdır. Kolye seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kıyafetin rengidir. Kıyafetinizin tonlarına uygun renkte ya da kontrast olabilecek bir tonda kolye seçmeniz ortaya hoş bir göründü çıkarır. Küpe seçerken de dikkatli olunmalıdır. Ağır olmayan, abartıya kaçmayan bir küpe kıyafete göre takı seçimi için oldukça önemlidir.

Sade bir kıyafet ile toplu ya da hafif bir küpe takabilirsiniz. Eğer kıyafetiniz şatafatlı ise seçtiğiniz küpe de buna uygun olarak bir miktar abartılı olabilir. Yüzük seçiminde parmaklarınızın boyutu ve kalınlığı kadar kıyafetinizin estetiği de öne çıkar. Renk uyumunun yanı sıra yüzük seçiminde önemli olan bir husus da üzerinizdeki elbisenin türüdür. Gece kıyafetleri ile daha ağır ve görkemli yüzükler kullanabilirsiniz, ama iş ortamında kullandığınız bir etek ceket kombininde sade ve şık modeller tercih etmelisiniz.

 

Takı Seçimi ve Saç Kesimi

 

Saçınızın modeli de takı seçiminde önemlidir. Saçınız kısa ise iddialı kolyeler kullanabilirsiniz. Uzun boylu bir kadın da iddialı ya da abartısız her kolyeyi kullanabilir. Kısa saçlı kadınlar, daha iri ve abartılı küpeler takabilir, ama boyu uzun olan bir kadında aynı özellikteki küpe kötü bir görünüme yol açabilir.

 

Gece Kıyafeti ve Takı Seçimi

 

Gecelerde giyilen kıyafete göre takı seçimi nasıl olmalıdır? Gideceğiniz organizasyonun niteliğine göre takı seçimi yapabilirsiniz. Şık ve gösterişli bir mekana gidecekseniz renk, şekil ve tarz açısından daha ağır takılar seçilebilir. Parlayan taşları olan bir takı, gece ışıklarında kendini gösterebilir, dolayısıyla kıyafetinizin güzelliğini artırabilir.

İş Kıyafeti ve Takı Seçimi

 

İş hayatında takı seçimi biraz daha zor bir konudur. Çünkü yapılan işin niteliği abartıyı kaldırmayabilir. Bu yüzden de daha sade, belirgin olmayan ve kıyafetin rengi ile uyumlu takılar seçmekte fayda vardır.

Etiketler: takı
Temmuz 23, 2019
Listeye dön